Daň z poistenie a kto zaplatí

Autor: Ernest Ježík | 7.6.2019 o 16:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  863x

Keď vláda  zaviedla daň 8 %  dani z poistenia,  nevenoval som vtedy tomu pozornosť. Politici nás ubezpečovali že občanov sa to vôbec nedotkne.

O to viac som bol prekvapený, keď som dostal faktúru na zaplatenie  havarijnej  poistky na auto.  V poisťovni  Kooperatíva  to vyriešili jednoducho  . Vo výpise položiek stálo:

-Poistné bez dane-129,31 €

-Daň z poistenia 8%-10,34 €

Poistné plus daň k úhrade-139,65 €.

Všetko spočítané ako sa patrí. Pôvodné poistné +nová daň.

Len mi nejako ušlo, či to zvýšené poistné sa týkalo mňa alebo poisťovne. Lebo vypadá to tak, že len mňa. Poisťovňu to nestálo ani cent!  Takže buď si zo mňa uťahovali  bývalý vlády alebo poisťovňa. Alebo obaja.  

Alebo som si to iba zle vysvetlil, že tú daň poisťovňa zaplatí  z pôvodného poistenia, lebo len na to má so mnou zmluvu.  To som bol ale hlúpy optimista- veď tak by poisťovňa prišla o zisk!

A takýchto daní a poplatkov platíme desiatky.

Tiež ma zaujala správa ako si banky zvyšujú poplatky za služby, niekedy dokonca duplicitné. A zdôvodňujú to napríklad tým, že majú snahu aby  klienti využívali internet banking a tie poplatky ich k tomu majú motivovať. Teda odhliadnuc od toho, že elektronickou komunikáciou im šetríme robotu a peniaze na mzdy personálu a to za svoje, lebo internet si platíme sami. A oveľa viac by ma motivovalo, keby mi potom naopak poplatky znižovali.

Zaujímavý je aj poplatok za vklad v hotovosti na účet priamo v pobočke, ako by sa to nedalo urobiť cez internet! Že nedá? To každý vie, len banka tuším nie !

A vôbec s tými bankami tomu nejako nerozumiem. Úroky z vkladov sú 0 %, z pôžičky 8%. Ale veď oni vlastne požičiavajú aj moje peniaze! Tak by sa patrilo o zisk sa so mnou aj podeliť!  Ale keď to ide poplatky zvyšovať prakticky bez obmedzení, čo by sa oni delili!

Predstava laika je taká, že keby tie moje vložené peniaze len tak ležali na poličke v banke a oni by ich čas od času utreli od prachu, tak by som im za to aj zaplatil. Ale tie peniaze po vložení prakticky už nie sú moje, banka si s nimi pekne zarába a ešte aj na poplatkoch. Biznis ako sa patrí.

Napadlo ma aj ohľadne poplatku za prihlasovanie auta. Teda že sa odvíja od ceny či obsahu motora auta.  Ale veď ten úradník robí rovnaké úkony bez ohľadu či je auto malé či veľké. Platiť by sa mala len cena za tie plechové značky. Za to, že tam ten úradník sedí aj keby celý deň nikto neprišiel  platiť netreba, to je už plánované v rozpočte.

Takisto kolok pri vybavovaní živnostenského listu. Sedel som pred dverami živnostenského úradu asi hodinu, kým si ma všimli. A hneď 1000,- korún ako poplatok. Dostal som za to iba živnostenský list! Aké obzvlášť náklady sa z tej tisícovky hradili?  Alebo by ta úradníčka bez môjho poplatku nedostala výplatu?

Potreboval som v pase razítko „Služobný AB“ kvôli ceste do Ruska, neviem na čo to bolo. Išiel som s pasom na políciu a tam mi povedali, že musím predložiť výpis zo živnostenského listu. Ten list som mal zo sebou, ale nestačilo. Nuž som išiel na živnostenský úrad a tam mi povedali že to bude až za tri dni. Keď som vysvetlil že za tri dni už budem v Moskve tak zrazu to bol na počkanie. Kolok 100 Sk. Predložil som to znovu na polícii, úradníčka mi do pasu narazila pečiatku „Služobný AB“ a div sa svete nepýtala poplatok. Keby som to bol tušil tak si to razítko vyrežem zo zemiaka.

Poplatky u lekára sú samostatná kapitola, venujem sa im inde.

Na druhej strane som sa stretol s tým, ako treba štátu vyhovieť na vlastné náklady s tým, že som to povinný zniesť. Ak napíšete knihu a vydáte ju, musíte do predpísaných knižníc poslať niekoľko výtlačkov  za svoje. A k tomu sa na vás vrhne štatistický úrad a ako vyvolenú štatistickú jednotku (aká česť) váš vyzve k vyplneniu dotazníka s vyhrážkou, že neuposlúchnutie môžete byť pokutovaný.  A ako pikoška, keď som im napísal že sa s činnosťami tam uvedenými sa nezaoberám mi poradili, aby som v každej rubrike uviedol -nezaoberám sa! Lebo poriadok v štáte musí byť!

A ďalšie a ďalšie. Napríklad tak platby za benzín alebo elektriku. Tam je daní a poplatkov , ktoré s dodávaným tovarom nesúvisia viac ako základnej komodity. A nič sa nedeje.

Ak to zhrnieme kasíruje nás každý zo všetkých strán. A politici, jedno čo sú vo vláde alebo niekde inde si to nevšímajú alebo s tvária že nič nevidia.. Ono to nie je politicky sľubná téma. 3Tát si takto vytvára „bočné fondy“, aby nemusel poriadne zvyšovať dane, čo je nepopulárne.  Štát potrebuje peniaze na populistické sociálne balíčky či vlaky pre penzistov alebo na vyplácaní vratiek fiktívnej DPH „našim ľuďom“. Takto sa tie „bočné príjmy“ nejako stratia bez politických dôsledkov.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?