Černobyľ, HBO a súdruh Naniáš

Autor: Ernest Ježík | 8.8.2019 o 12:56 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1899x

V súvislosti so seriálom HBO na tému Černobyľ som už zachytil niekoľko diskusii, naposledy sa do hľadania pravdy vo svojom blogu pustil súdruh Naniáš.

S trúfalosťou jemu vlastnou sa pokúša vysvetliť, čo je v tom diele pravda a čo je lož. Nepredpokladám, že by mal nejaké špeciálne a unikátne informácie, a tak si dovolím tvrdiť že ide iba o jeho subjektívne postoje a názory, ktoré k už známym faktom nijako neprispeli. Iba, ako obyčajne svoje názory predkladá ako jedinú pravdu.

Seriál neslúžil k vysvetľovaniu udalostí a faktograficky nepriniesol nič podstatné alebo nové. Autori sledovali základnú osnovu deja a vychádzali z popisu, ktorý je  dnes k dispozícii. Pretože z celej udalosti neexistujú žiadne objektívne dokumenty (audio či video nahrávky!) a tak sa dá vyhádzať len z technických faktov, výpovedí či rekonštrukcii. Takže je jedno kto stál naľavo či napravo a čo presne (vraj) v danej chvíli povedal, kto koho kam obrazne aj reálne poslal..... Všetko dopadlo tragicky a nedá sa na tom nič zmeniť. Základom diela bolo poukázať na to kam to vedie keď základom spoločnosti je klamanie verejnosti, zatajovanie skutočnosti do poslednej chvíle bez ohľadu na následky pre jednotlivcov aj pre spoločnosť.

Autor blogu súdruh Naniáš však podáva svoje tvrdenia ako tvrdé  fakty, ako keby bol na mieste činu alebo by to boli jediný možný priebeh udalostí.. Vytvára profily jednotlivých osobností na základe svojich osobných sympatii a presvedčenia. Stavia sa do pozície nespochybniteľnej autority s patentom na rozum.

Zaujala ma však informácia, ktorú súdruh uviedol že, citujem „... úplne všetky doterajšie známe správy rezidentúr KGB na JE a ich veliteľstiev, ako aj od vnútorných agentov priamo na JE z tých čias tvrdia že TO TAK NIE JE!“

Pochybujem, že by KGB alebo aj bývalá ŠTB zverejňovala informácie zo svojich rezidentúr alebo interných materiálov Tak odkiaľ to súdruh Naniáš má, a to dokonca „...úplne všetky“ !!!  

Ja som niečo počul, že ŠTB mala takýchto „vnútorných agentov“ aj v prevádzke V1 a dokonca sa skoro naisto vedelo kto to bol !

Takíto „vnútorní agenti“ neboli len nejakí „spolupracovníci“ z Cibulkových zoznamov. Boli to kmeňoví pracovníci ŠTB, absolútne zakonšpirovaní, v žiadnych zoznamoch sa nikdy neocitli. . A boli za to aj platení. Súdruh Naniáš skutočne môže o tom vedieť viac ako obyčajný „nezasvätený“ smrteľník. A to by boli skutočne nové, senzačné a hlavne autentické  informácie, keby sa rozhovoril ! 

A k jeho obavám o nebezpečenstve, ktoré nám hrozí z umelej inteligencie. Ja osobne sa prikláňam k názoru jedného  diskutujúcich, že skôr treba mať obavy z prirodzenej (ľudskej) hlúposti. Trochu by som to doplnil, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje strata historickej pamäti a reinkarnácia režimu súdruhov, ktorí ako vidieť to stále nevzdali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?