Plávajúca atómka a najväčší trpaslík na svete

Autor: Ernest Ježík | 31.8.2019 o 12:29 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  1060x

V týchto dňoch sa ruská plávajúca atómka na pontóne s výtlakom 21 000 ton plaví z Murmanska na svoje stanovisko na Čukotke. Dvojica jadrových reaktorov bude produkovať spolu 70  MW elektrického výkonu.

 Bude slúžiť na zásobovanie malého mesta a ťažobnej oblasti (a vojenských základní predovšetkým) v odľahlých končinách, kde okrem ťažby nerastov a plynu niet jediného rozumného dôvodu žiť (neplatí pre Čukčov, tí sú tam aspoň ďaleko od Moskvy). Ako to chodí v  ekonomike založenej na výpredaji vlastnej podstaty- suroviny sú  to jediné čo môže ponúknuť a tak sa za nimi musí ísť hoc aj na kraj sveta. A, čo je najdôležitejšie, aj za každú cenu, v tomto prípade náklady sú desaťnásobok trhovej ceny. Nevadí, že sa to celé bez zmyslu zacyklí. Teda za enormné náklady sa vyťažia suroviny, tie sa predajú pod cenu a z predaja sa uhradia enormné výdaje na život a ťažbu. To je aj prípad atómky na pontóne s názvom „Akademik Lomonosov“.

Túto udalosť dávam na podporu prehlásenia súdruha Naniáša v blogu

https://nanias.blog.sme.sk/c/474741/atomove-hrady-a-zamky-pana-ernesta-jezika.html ,

o tom, ako som „... jednostranne orientovaný nevraživosťou k sovietskej technike, čo je samozrejme nezmysel, pretože technika ako taká politiku nepozná, buď je dobrá, alebo zlá!“ 

Sú to skutočne veľké, skoro prorocké slová  jadrového lobistu a ja sa ich tu skúsim osvetliť na konkrétnom prípade, kde práve  ten „jadrový pontón“ bude symbolizovať techniku skutočne ruskú, vo svete originálnu a nenapodobiteľnú, pravdepodobne prvý a posledný pokus tohto druhu. Nebudem sa zaoberať jadrovými rizikami v súvislosti s tsunami či zemetrasením. To že skončí ako to na Ďalekom severe Ruska býva zvykom, teda ako zhrdzavená kostra akých sú tam na opustených vojenských základniach stovky z lodí či jadrových ponoriek, rádioaktívne zamorená a opustená je skoro jasné.

Dávam ako protiklad riešenie aké býva zvykom v civilizovaných a technicky vyspelých krajinách. Základom je že na Čukotke  sa  ťaží aj zemný plyn. Potom tam treba namontovať modernú plynovú turbínu, napríklad len tak náhodným výberom typ General Electric LMS100 s menovitým výkonom 117 MW. Môže pracovať aj v kombinovanom cykle na vykurovanie či odsoľovanie morskej vody. Je viacpalivová na LVO alebo zemný plyn. Obsluha je  jednoduchá, plnoautomatická, stačí sa tam párkrát za deň pozrieť či to niekto nevykradol.

Riešenie je oproti Lomonosovovi asi 10x ľahšie a lacnejšie, o tretinu výkonnejšie a účinnejšie, bez jadrových či požiarnych bezpečnostných rizík. Nevidím žiadny rozumný dôvod riešiť to ako Rusi systémom "použi väčšie kladivo". leda že by v tom bola namontovaná KGB.

Technika politiku pozná nepriamo, v tomto prípade je ten rozdiel v energetických politikách do očí bijúci. Na toto zjednodušené porovnanie netreba žiadne špeciálne jednostranné zameranie. O tom, ktorá technika je dobrá či zlá však skutočne ako v tomto prípade môžu rozhodnúť špatné politické postoje a nesprávne historické zvyklosti.

V skutočnosti dnes ale takúto turbínu Rusom nikto nepredá, to viete, sankcie a iné podobné špinavé kapitalistické praktiky sú známe už dávno, keď nechceli Sovietskemu Zväzu predať plynové turbíny na tranzitný plynovod. Ale za tú východnú Ukrajinu či Krym im to asi stojí !

Vedľa takejto turbíny by sa na ten ruský pontón vošla trebárs aj krytá plaváreň a tenisový kurt. Ten by ale musel byť krytý, lebo zberači loptičiek by asi nezvládli stále skákať cez palubu. I keď nevylučujem, že ruskí akademici by aj to vyriešili.

Jedine v čom by to ruské monštrum mohlo vyspelej svetovej technike konkurovať je súťaž o najväčšieho trpaslíka na svete. Ten síce podľa pravidiel musí mať čapicu s brmbolcom. Ale zase- čo je to pre ruskú vedu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?