Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Daň z poistenie a kto zaplatí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pozor!

Zakladne pravidlo je, ze ak politici slubia, ze sa nieco beznych ludi nedotkne, tak je na 100% jasne ze sa to dotkne kazdeho a najviac beznych ludi.
 

 

smutne je, ze su ludia, co sa z tej dane tesia, ako to tym nenazranym bankam a poistovniam ukazali.
:-(((
 
Hodnoť

 

Dan z poistenia v konecnom dosledku samozrejme zacvaka poistnik - cize Vy. Ak politici tvrdili nieco ine, klamali Vam. Ak ste im uverili, ste naivny. Zial, prave vdaka tejto naivite im to preslo :( skoda.
 
Hodnoť

 

mozete sa podakovat sudruhom zo Smeru a najviac novo(pri)pecenemu guvernerovi NBS, donedavna ministrovi financi, ktory to bohorovne presadil, napriek upozorneniam poistneho sektoru.. tie veselo ignorival so slávami, ze poistovne su bohate a maju z coho vykryt rozdiel (danovu zataz), zavedeny legislativnym imperativom
 

Poisťovne sú bohaté, o tom

žiadna, ale takisto je jasné, že novú daň zaplatí obyčajný človek, veď keď si môže dovoliť poistiť si majetok, tak je bohatý, nemá síce 20 000 € mesačne, ale na navýšenú daň peniažky nájde, aj keby mal začať jesť podradné potraviny, tým pádom kratšie žil (v lepšom prípade zomrie ešte skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, v horšom prípade sa dôchodku dožije, ale väčšinu času a peňazí potom vrazí do zdravotníctva). Kým si ale bežný človek neuvedomí, že pri každom nákupe dáva tomuto štátu 1/5 ceny, kým si neuvedomí, že tzv. deň daňovej slobody pripadá na máj alebo jún, kým ... vlastne je to asi jedno, stačí si pozrieť komédiu idiocracy (po česky sa to volalo absurdistán) a aj keď to je len film, tam smerujeme, žiaľ. Ale nie len u nás.
 

 

"bohaté", to je tak relatívne, nakoľko sme na finančnom trhu a poistenie sa vo väčšom meradle nedá robiť bez zaistenia, k tomu kapitálové požiadavky Solventnosti II a pod., takže nerobme pls z toho nejaký sociálny evergreen (diskutér nižšie píše, že všetky poisťovne vlastní "cudzina" - asi niečo v štýle "vrahov z wall streetu"). Zásadný problém je v arogantnom prístupe a nezanedbateľnej zmene pravidiel počas hry, nakoľko daň sa vzťahuje na všetky, aj existujúce poistné zmluvy (niečo ako nepravá retroaktivita)
 

Takže subjekty, ktoré u nás

poskytujú poistenie sú teda väčšinou domáce ? Diskutér nižšie píše aj iné, niečo o konkurenčnom prostredí a karteloch. Nebudeme sa tu zbytočne hádať, zhrniem to asi takto, všetci naši ministri na čele s náčalníkmi nám tu už nejaký čas hovoria, ako sa štátu darí. No darí s mu tak, že zaviedol ďaľšie dane. Ako si napísal celkom výstižne, urobil to arogantne a retroaktívne, je zaujímavé, že potravinové reťazce si v EÚ dokázali vydupať nezavedenie, pomenujme to diplomaticky, nemúdreho odvodu, poisťovne to nedokázali, jednoducho preto, lebo zvýšené sadzby do značnej miery premietli do zvýšených poplatkov, lebo mohli, lebo kartel ?! Ako som písal ja, kým si naši občania neuvedomia, že len platia dane platia a nedostávajú za ne ani zďaleka toľko nazad, tak sa pohneme ďalej len ťažko. Ale hádam sa toto zmýšľanie postupne zmení, veľa ľudí šlo zarábať von a vidia, že sa to dá aj inak. Tak sa to hádam postupne zmení. Ja sa už asi podstatných zmien nedočkám, ale tak možno vnúčatá.
 
Hodnoť

Poistovne su do jednej

vlastnene cudzinou. Kaslu na zakaznika, i ked podla teorie by sa mala medzi nimi najst niekolko, ktore by riskovali 8% za ucelom ziskania zakaznikov. Ale to je Smithova teoria neviditelneho trhu, zatial co my mame viditelny kartel.
 

Podľa teórie...

...prenos daňového bremena je určený elasticitou dopytu. Predpokladám, že stratili nejakých zákazníkov, ale asi to bolo menej ako 8% tržieb.
 

Presne tak

a preto je trh, kde je nizka elasticita dopytu ako v zdravotnictve, energiach, skolstve, doprave, potravinarstve a podobnych nevyhnutnych statkoch a sluzbach skor na skodu ako na osoh. Inak to je u elektroniky, cestovani, spotovych potrebach a dalsich ponukach kde potreba je menej kriticka, ale vdaka trhu vynikajuca a pre zakaznika prospesna.
 

 

No a to si predstav, že by slovenské posťovne vlastnila "slovesnká kapitálotvorná vrstva" ako si ju predstavoval Mečiar a Fico.
Poistil by si sa v poisťovni, ktorej zoznam majiteľov je zhodný s "most wanted" zoznamom Interpolu ?
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 4 792
 2. Michal Májek: Maturita po novom 1 024
 3. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 923
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 740
 5. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 624
 6. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 557
 7. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 416
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 415
 9. Peter Lukáč: Zbohom, Google! 318
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 314

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 2. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 3. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 4. Marcel Karvay: 24601
 5. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 6. Lubomir Zahora: Umenie švov
 7. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 8. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 9. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 10. Štefan Vidlár: D O J E M


Už ste čítali?